SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Dziedzictwo Rodziny Ulmów - pamięć o heroicznej postawie Polaków

muzeum Ulmów 2W dniu 5.09.2023r. grupa uczniów z naszego Ośrodka oddała hołd rodzinie Ulmów w utworzonym w 2016r. muzeum w Markowej. Rodzina ta, stała się reprezentantem wszystkich Polaków, którzy oddali życie za ochronę innych żyć w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Polsce podczas drugiej wojny światowej. Muzeum to funkcjonuje pod nazwą Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. W hołdzie Im wszystkim na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy obchodzony jest ustanowiony przez Sejm i Senat RP w 2018r. Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 24 marca w dniu śmierci rodziny Ulmów.
Rodzina Umów wraz z siedmiorgiem ich dzieci została zamordowana przez Niemców w 1944r. za przechowywanie Żydów. 15 października 1941r. na części polskich ziem okupowanych przez hitlerowców weszło w życie prawo karzące śmiercią Polaków ukrywających osoby narodowości żydowskiej. Pomimo tego rozporządzenia pani Wiktoria i Józef Ulmowie w duchu chrześcijańskich wartości otworzyli się na los drugiego człowieka i ryzykując własnym życiem dali schronienie ośmiorgu Żydom. W najbliższą niedzielę tj. 10.09.2023r w miejscu męczeńskiej śmierci państwa Ulmów i ich dzieci odbędzie się beatyfikacja rodziny.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów trwał 20 lat, a rozpoczął się 17 września 2003 roku. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina.


W ramach upowszechniania wiedzy o dziedzictwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów i przywracania pamięci o postawie Polaków ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej odbywają się w całej Polsce liczne wydarzenia towarzyszące beatyfikacji : wystawy, koncerty, konkursy i konferencje naukowe. W naszej szkole prezentujemy uczniom i nauczycielom wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt: „Samarytanie z Markowej." Nasze powyższe działania związane z dziedzictwem rodziny Ulmów, w tym lekcje tematyczne wraz z filmami dokumentalnymi dają początek nowemu, kolejnemu już, dwuletniemu projektowi edukacyjnemu pt: „Doceniamy nasze dziedzictwo kulturowe".

muzeum Ulmów 1 muzeum Ulmów 1
muzeum Ulmów 2 muzeum Ulmów 2
muzeum Ulmów 3 muzeum Ulmów 3
muzeum Ulmów 4 muzeum Ulmów 4
muzeum Ulmów 5 muzeum Ulmów 5
muzeum Ulmów 6 muzeum Ulmów 6
muzeum Ulmów 7 muzeum Ulmów 7
muzeum Ulmów 8 muzeum Ulmów 8

/Edyta Sałuk/

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów