SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

Góry Świętokrzyskie 20W dniach 20.09. - 21.09.2023r. grupa 14-stu wychowanków naszego Ośrodka uczestniczyła w wycieczce autokarowej w Góry Świętokrzyskie. Organizatorem wyjazdu był Pan Radosław Bieńkowski wraz z Panią Edytą Dolecką. Już po raz kolejny wycieczka była możliwa dzięki zgłoszeniu naszej placówki do programu „Wolontariat jest super", realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego z siedzibą w Warszawie.
Nasz pobyt w tym pięknym regionie rozpoczęliśmy od wędrówki Traktem Królewskim z Nowej Słupi na Święty Krzyż w towarzystwie przewodnika. To właśnie z jego opowiadania dowiedzieliśmy się, że tą samą drogą w przeszłości wielokrotnie podążali polscy królowie pielgrzymując do tego osobliwego miejsca. Na samej górze powitały nas mury pięknej Bazyliki mniejszej, w której mieści się sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Gospodarzem tego miejsca są Ojcowie Misjonarze Oblaci, którzy mają tu swój Klasztor.


Na Świętym Krzyżu mieliśmy również okazję podziwiać osobliwości przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego zwiedzając Muzeum Przyrodnicze, a także unikatowe w skali światowej stanowisko z gołoborzem. Wspaniałym zwieńczeniem tego dnia była wizyta w Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi - zupełnie nowego obiektu turystycznego, w którym mogliśmy poznać najwspanialsze legendy świętokrzyskie przedstawione w sposób multimedialny. Jednak największą atrakcją tego miejsca okazała się możliwość – UWAGA: Wirtualnego lotu na miotle!!! Tak, tak - siadając wygodnie w fotelu i zakładając specjalne okulary można się było przenieść wyobraźnią w tajemniczy świat czarownic. Wszak to właśnie na Łysej Górze (bo tak nazywali kiedyś górę Świętego Krzyża) czarownice odbywały swoje sabaty.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od warsztatów archeologicznych w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Oprócz poznania tradycyjnej technologii wytapiania żelaza mieliśmy okazję zapoznać się również z niezwykle pomysłową techniką rozpalania ognia metodą świdrową. Po wizycie w Muzeum przejechaliśmy do Chęcin, gdzie zwiedzaliśmy Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku. Z góry zamkowej roztaczał się wspaniały widok obrazujący w pełni piękno świętokrzyskiego krajobrazu.
Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Jaskini „Raj". Przepiękna i dobrze zachowana szata naciekowa składająca się ze stalaktytów i stalagmitów występujących tutaj w unikatowym na skalę światową zagęszczeniu wprost zachwyciła wszystkich. Nic więc dziwnego, że została uznana za jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Te dwa dni to był naprawdę niezwykle ciekawie i interesująco spędzony czas, podczas którego już tradycyjnie towarzyszyli nam wolontariusze z Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, którzy podsumowali realizację projektu.
Za te mile i ciekawie spędzone chwile jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom w imieniu wszystkich wychowanków naszego Ośrodka.

Góry Świętokrzyskie 1 Góry Świętokrzyskie 1
Góry Świętokrzyskie 2 Góry Świętokrzyskie 2
Góry Świętokrzyskie 3 Góry Świętokrzyskie 3
Góry Świętokrzyskie 4 Góry Świętokrzyskie 4
Góry Świętokrzyskie 5 Góry Świętokrzyskie 5
Góry Świętokrzyskie 7 Góry Świętokrzyskie 7
Góry Świętokrzyskie 8 Góry Świętokrzyskie 8
Góry Świętokrzyskie 9 Góry Świętokrzyskie 9
Góry Świętokrzyskie 10 Góry Świętokrzyskie 10
Góry Świętokrzyskie 11 Góry Świętokrzyskie 11
Góry Świętokrzyskie 12 Góry Świętokrzyskie 12
Góry Świętokrzyskie 13 Góry Świętokrzyskie 13
Góry Świętokrzyskie 14 Góry Świętokrzyskie 14
Góry Świętokrzyskie 15 Góry Świętokrzyskie 15
Góry Świętokrzyskie 16 Góry Świętokrzyskie 16
Góry Świętokrzyskie 17 Góry Świętokrzyskie 17
Góry Świętokrzyskie 18 Góry Świętokrzyskie 18
Góry Świętokrzyskie 19 Góry Świętokrzyskie 19
Góry Świętokrzyskie 20 Góry Świętokrzyskie 20
Góry Świętokrzyskie 21 Góry Świętokrzyskie 21
Góry Świętokrzyskie 23 Góry Świętokrzyskie 23
Góry Świętokrzyskie 24 Góry Świętokrzyskie 24

/Radosław Bieńkowski/

 

 

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów