SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Nordic walking

Nordic Walking w SOSW w Leżajsku

nordic_walk_004Nordic Walking to najprościej ujmując marsz z kijkami, a bardziej fachowo jest to technika marszu polegająca na zaangażowaniu do wysiłku jak największej partii układu ruchu poprzez zwiększone wymachy ramion, wydłużony krok oraz prawidłowe zastosowanie specjalnie zaprojektowanych kijków.

Ta dyscyplina  jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sportów masowych w Europie i na świecie. Można go uprawiać niezależnie od pory roku. Prostota, łatwość i bezpieczeństwo takiego marszu umożliwiają uprawianie go przez  osoby  z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej. Mogą chodzić osoby młode, w średnim wieku, a nawet w podeszłym. Ludzie zdrowi, sportowcy, którzy pragną ekstremalnego wysiłku, ale także ci, którzy mają kłopoty ze zdrowiem, czy nawet z chodzeniem. Jest doskonała forma ruchu dla osób niepełnosprawnych.

Niewątpliwe zalety tej dyscypliny sprawiły, że w trosce o rozwój fizyczny naszych podopiecznych zdecydowaliśmy się  na wprowadzenie jej do zajęć dydaktycznych w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Leżajsku.

W pracy z uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie spotykamy się często z różnorodnymi ograniczeniami ruchowymi: niedowłady, przykurcze mięśniowe, wady postawy, brak koordynacji, zaburzenia hormonalne, nadwaga. Problemem są również zaburzenia emocjonalne, nerwice, trudności z nawiązywaniem kontaktów, czasami również nadpobudliwość oraz agresja.

Nordic Walking, polega na nieskomplikowanej bezpiecznej dla uczniów technice marszu i daje możliwość  przebywania na świeżym powietrzu o każdej porze roku, poprawia kondycję i usprawnia ruchowo. Taka aktywność  ułatwia nawiązywanie kontaktów,  zmniejsza zahamowania, ułatwia komunikację. Dzieci, które mają nadwagę wspomagając się kijkami mogą swobodnie maszerować i spędzać aktywnie czas.

Z punktu widzenia potrzeb zdrowotnych uczniów bardzo ważne jest prowadzenia zajęć w terenie. nordic_walk_002Kształcenie w szkole odbywa się na siedząco w ławkach, w izolacji od przyrody. Nie sprzyja to zdrowiu uczniów. Ćwiczenia z kijkami w terenie dostarczają dzieciom nieocenionych bodźców rozwojowych, których nie zapewnia sala gimnastyczna. Lekcje te są również okazją do podpatrywania przyrody, uczenia wychowanków współżycia z nią, mądrego korzystania z jej zdrowotnych walorów i rozwijania uczuć estetycznych.

Chodzenie z kijkami, które na początku było dla naszych uczniów śmieszne stało się dla nich bardzo atrakcyjne. Lubią zajęcia z Nordic Walking i widać, że dzięki systematycznym spacerom poprawili swoją kondycję i zdrowie a przecież aktywne, świadome i pełne przyjemności życie jest najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą.

Przygotowała: Elżbieta Włodarczyk

 

Czytaj więcej...

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów