SOSW

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku

Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image Slideshow Image
18

Poznaj Polskę

Rządowy program "Poznaj Polskę"

Poznaj Wrocław -miasto mostów, kościołów i krasnali.

wrocław 34Kolejne zadanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę" już za nami.
Tym razem udaliśmy się do Wrocławia – trzeciego co do wielkości miasta w Polsce. Miasta stu mostów, stu kościołów i niemalże tysiąca krasnali. Tych ostatnich szukaliśmy żarliwie podczas trzydniowego zwiedzania.
Naszą przygodę we Wrocławiu rozpoczęliśmy od ZOO, gdzie mogliśmy zobaczyć różne gatunki zwierząt, a Oceanarium na każdym wywarło niesamowite wrażenia. Po sąsiedzku znajduje się też Hala Stulecia wraz słynną Fontanną Multimedialną. Pierwszy pokaz tak nas zachwycił, że drugiego dnia udaliśmy się na seans wieczorny. A żeby było ciekawiej pojechaliśmy tam tramwajem.

Czytaj więcej...

„Świętokrzyskie i my - czyli, jak to dzieci z SOSW Leżajsk, zdobyły Województwo Świętokrzyskie w programie „POZNAJ POLSKĘ”.

Góry Świętokrzyskie 8Poniedziałek 14 listopada rozpoczął się bardzo wcześnie i zwiastował przygodę podróżniczą po atrakcyjnych przyrodniczo, architektonicznie i historycznie miejscach, w których jeszcze nie byliśmy lub byliśmy bardzo dawno.
Na podbój Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, którego sama nazwa już brzmi ciekawie i intrygująco, wyruszyliśmy z Przewodnikiem Beskidzkim – Panem Łukaszem Kuczmarzem z parkingu nieopodal naszej szkoły.
Od pierwszych chwil podróży, Pan Łukasz opowiadał nam o ciekawych miejscach, obok których przejeżdżaliśmy, przedstawiał historie, które wydarzyły się w zamierzchłych czasach lub zupełnie niedawno i aby zachęcić nas do aktywnego uczestnictwa w wycieczce i zwiedzania regionu, ogłosił konkurs z sobie tylko dobrze znanymi nagrodami sugerując, że zwycięzcy wrócą do domu „obrzydliwie bogaci"!!!
Nie będziemy ukrywać, że chętnie daliśmy się zaprosić do tej zabawy, ponieważ brzmiało to tak, jakbyśmy uczestniczyli w prawdziwej wyprawie po skarby! Dziś świadomi jesteśmy faktu, że dokładnie tak było...
To co przeżywaliśmy, można nazwać bardzo ciekawą lekcją historii, geografii, przyrody, ale też archeologii, architektury, a nawet wychowania fizycznego.
Dziś już wiemy, jakie duchy można spotkać w tych znamienitych ruinach, jakich skarbów i gdzie możemy poszukiwać, dlaczego w Zamku Krzyżtopór wybudowano 4 baszty obronne, dlaczego wstawiono 365 okien, dlaczego konie w zamkowej stajni miały lustra nad żłobami i poidłami, a sufit w salach balowych był cały ze szkła?

Czytaj więcej...

„Brama Bieszczad”

Brama Bieszczad 3Bieszczady zawsze są piękne, ale szczególnie magiczne są późną jesienią, kiedy połoniny mienią się niezliczoną ilością kolorów. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. św. Jana Pawła II mogli się o tym przekonać, wyruszając początkiem listopada 2022 roku na dwudniową wycieczkę wiodącą przez Bramę Bieszczad, która zorganizowana została w ramach projektu „Poznaj Polskę" realizowanego przez MEiN . Udział w niej wzięły dzieci z klas VI – VIII szkoły podstawowej.
Wyjazd rozpoczął się bardzo wcześnie. Pierwszym punktem wycieczki była Komańcza. Na uboczu wsi pośród jodeł wiekowych, znajduje się klasztor Nazaretanek. Od wiaduktu prowadzi asfaltowa dróżka, którą ponad 50 lat temu codziennie, podczas internowania z kosturem i różańcem w ręku przemierzał Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński. Napisy zamontowane wzdłuż dróżki zwracają uwagę na wciąż żywą, wyczuwalną jego obecność. Dzięki uprzejmości sióstr wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz zwiedziliśmy jego muzeum.

Czytaj więcej...

Na „Piastowskim Szlaku”.

Szlakiem Piastowskim 2W dniach 25.10. - 27.10.2022r. grupa 16-stu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku wraz z nauczycielami uczestniczyła w wycieczce autokarowej „Szlakiem Piastowskim" do Gniezna, Poznania, Biskupina i Kruszwicy. Wycieczka była możliwa dzięki zgłoszeniu placówki do kolejnej edycji programu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę".
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Gnieźnie – mieście Królów, pierwszej historycznej stolicy Polski. Pobyt w tym starym grodzie zaczęliśmy od zwiedzania Wzgórza Lecha, nad którym góruje majestatyczna Katedra Gnieźnieńska zwana „Matką kościołów polskich". To tu jak podają źródła historyczne koronowało się pięciu pierwszych Królów Polski: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II. Zwiedzając jej wnętrze w jej centralnym punkcie w prezbiterium znajduje się piękna barokową konfesja – miejsce pochówku Św. Wojciecha głównego patrona Polski. Będąc w tej zabytkowej świątyni mieliśmy okazję również zwiedzić podziemia katedralne, w których spoczywają szczątki wielkich Polaków. Ciekawostką tego miejsca jest to, że znajdujący się tam fragment posadzki z pierwotnej świątyni romańskiej umieszczony jest na banknocie 10zł. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas Drzwi Gnieźnieńskie – unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, na których przedstawione są najważniejsze sceny z życia Św. Wojciecha. I tu kolejna ciekawostka: motywy zdobnicze z drzwi znajdują się z kolei na banknocie 20zł.

Czytaj więcej...

Poznaj Polskę - Ziemia Przemyska

Przemyśl 11W czwartek 26 maja 2022 roku odbyła się jednodniowa wycieczka do odległego o 80 km od Leżajska Przemyśla , która zorganizowana została w ramach projektu „Poznaj Polskę" realizowanego przez MEiN . Udział w niej wzięły dzieci z klas I – III szkoły podstawowej.
Wjazd do miasta przywitał nas malowniczymi, gęstymi serpentynami, była to więc już pierwsza okazja do podziwiania wspaniałych przemyskich widoków.
Kierując się w stronę pierwszego punktu wycieczki – Krasiczyna mijaliśmy piękne Pogórze Przemyskie. W Krasiczynie mieliśmy możliwość poznania znanej renesansowej rezydencji magnackiej rodu Krasickich i Sapiehów. Zwiedziliśmy zamek, gdzie kiedyś po oryginalnej zachowanej posadzce stąpali goszczący w zamku polscy królowie.

Czytaj więcej...

POZNAJ POLSKĘ -Wycieczki 2022

poznajPolske 0

,,Każde miejsce , do którego się udasz, staje się w jakimś sensie częścią ciebie.''

Anita Desai

 

,,Poznaj Polskę" to nowa edycja programu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 sierpnia 2021 roku, w ramach którego Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. św. Jana Pawła II w Leżajsku otrzymał w marcu dofinansowanie do trzech wycieczek szkolnych dla uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Koordynatormi programu są nauczyciele naszego Ośrodka tj. P.Kupras, D.Portka. R.Ordyczyńska. G. Wanat. A.Brzuzan. Uczniowie klas IV – VII zwiedzili królewskie miasto – Sandomierz, klasy I – III Przemyśl i Krasiczyn, szkoła brańżowa: Bóbrkę – Krosno – Odrzykoń – Żarnowiec. Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży jak i umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego , tradycji, zabytków kultury i dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć polskiej nauki.

Czytaj więcej...

Szukaj

Pokaz SOSW

6-latki w szkole

Nasz kanał Youtube

Analiza egzaminów